OBCHODY 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

W roku szkolnym 2017/2018
List Przewodni
Przebieg
Konkurs historyczny

W roku szkolnym 2017/2018 rozpoczynamy przygotowania do obchodów 100-lecia istnienia naszego Państwa. Na terenie naszej szkoły odbywać się będzie wiele działań, do udziału w których serdecznie zapraszamy! Do współpracy zaprosiliśmy i zapraszać będziemy również sąsiednie szkoły podstawowe.

Niech myślą przewodnią na ten czas będą dla nas słowa jednego z autorów niepodległości- Józefa Piłsudskiego:

 „Naród, który traci pamięć,  przestaje być Narodem.”

Niech więc ten czas będzie okazją do odświeżenia pamięci o czasach, ludziach i trudzie włożonym w to, byśmy dziś mogli tę rocznicę celebrować.

                                              Dyrekcja i społeczność

                                                SP nr 105

 

Kraków, 4 września 2017 r.

                                                                       „Naród, który traci pamięć  przestaje być Narodem.”   Józef Piłsudski

                        SZANOWNI   PAŃSTWO   DYREKTORZY   SZKÓŁ!

                    Przed nami rok szkolny 2017/2018. Rok szczególny pod względem

historycznym, ponieważ rozpoczynamy obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Każda społeczność szkolna przygotowuje się do tego ważnego wydarzenia.

                   W związku z tym zapraszamy nowohucką społeczność lokalną szkół podstawowych Dzielnicy XVIII Kraków Nowa Huta do wspólnego świętowania. Będziemy zaszczyceni, jeżeli zdecydujecie się Państwo wraz z dziećmi i młodzieżą skorzystać z naszego zaproszenia. My również jesteśmy gotowi do włączenia się w Państwa działania.

Już niedługo, dnia 21.09.2017r. organizujemy rowerowy Rajd Niepodległości,

w listopadzie  odbędzie się przegląd Pieśni Patriotycznej dla klas I-III SP; w styczniu planujemy międzyszkolny konkurs historyczny „Kościuszko i Piłsudski”. Rocznicę śmierci Marszałka Piłsudskiego uczcimy również rajdem rowerowym w dniu 11 maja 2018r.

Szczegóły tych wydarzeń zostaną przesłane Państwu na osobnych zaproszeniach.

 Powyższe działania organizowane są przy wsparciu Rady

 Dzielnicy XVIII  Nowa Huta.

                                                                       Z poważaniem

                                             Dyrekcja i społeczność Szkoły Podstawowej Nr 105

 

 

100 lat  i więcej Jubilatko!                                                
 
Setna rocznica odzyskania przez Polskę™ Niepodległości to piękny i wymowny jubileusz. Nasz kraj miał‚ trudną… i bolesną… historię™ zapisaną… na krwawych kartach wydarzeń„. Nasi rodacy walczyli o wolność z oddaniem i poświęceniem. Jesteśmy Ich wiecznymi dłużnikami, gdyż dzięki Nim możemy żyć w wolnym kraju. Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole przeżywaliśmy Odrodzenie naszej Ojczyzny. W tym roku uroczystość‡ miała szczególną… wymowę™.  W dniu 9 listopada  obchody zainaugurowało przedstawienie uczniów z klas ósmych i piątych pod opieką… p. E. Jagiełło i A. Rumińskiej - Szalskiej w formie montażu słowno - muzycznego .
Polska jako dostojna Jubilatka wspominała bolesne, ale także i piękne wydarzenia na przestrzeni lat 1918-2018. W ramach obchodów odbyło się™ także ›Patriotyczne Śpiewanie prowadzone przez panią. A. Wolską i R. Śliwak. Uczniowie złożyli również wieniec pod Dębem Pamięci poświęconym Tadeuszowi Janikowskiemu.
Słowa polskiego hymnu: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy", zobowiązują… nas do bycia  prawdziwym Polakiem, Obywatelem i Patriotą….

 


Wycieczka na Kopiec Niepodległości

Dnia 17 października klasa III a na Kopiec Niepodległości  im. Józefa Piłsudskiego. Wycieczka odbyła się w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyruszyliśmy spod szkoły o godzinie ósmej rano. Jechaliśmy autobusami nr 502 i 134. Na kopiec szliśmy przez Las Wolski asfaltową alejką. Przed wejściem na kopiec usiedliśmy na ławce, zjedliśmy śniadania, a pan opowiadał nam historie kopca. Następnie przystanęliśmy przy krzyżu, na którym były wypisane ważne daty z historii Polski i zaczęliśmy wychodzić na szczyt.  Na kopcu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i podziwialiśmy panoramę Krakowa. Wycieczka bardzo nam się podobała i planujemy jeszcze wyjście na kolejne  krakowskie kopce.

 

 

 

 

 


Rajd Rowerowy

Dnia 25.05  uczniowie Naszej szkoly wyruszyli na zorganizowany rajd rowerowy z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przemierzając swoją "Małą Ojczyznę" odkrywali miejsca w których ich dziadkowie, rodzice, wujkowie walczyli o wolność słowa, wyznania i demokrację. Odwiedziliśmy min Krzyż postawiony dla upamiętnienia wydarzeń z nocy 27.04.1960, Muzeum Czynu Zbrojnego, pomnik upamiętniający śmierć 20 letniego Bogdana Włosika, Zieloną Budkę na os. Oświecenia oraz Fort 48 Batowice - jeden z fortów twierdzy Kraków. Na podsumowanie rajdu pojechaliśmy na Plac Centralny w Nowej Hucie, gdzie od 2005 r stoi Pomnik Solidarności.

Zobacz film

 

 


 Interaktywną wystawę Historyland

23 marca  w ramach rocznicy 100 - lecia Odzyskania Niepodległości Polski klasa 2 a rozpoczęła obchody zwiedzając interaktywną wystawę Historyland. Przenieśliśmy się w samo serce wydarzeń historycznych. Oglądaliśmy makiety zbudowane z klocków lego, przedstawiające budowle i wydarzenia z dziejów Polski i Polaków. Podróż w głąb historii przebyliśmy od osady w Biskupinie poprzez Bitwę pod Grunwaldem, Obronę Westerplatte , Monte Cassino aż do strajku w Stoczni Gdańskiej. Widzieliśmy makiety Jasnej Góry oraz Wawelu i Rynku Krakowskiego. Był tez czas na zabawę: walczyliśmy ze smokiem, graliśmy hejnał, lataliśmy balonem nad Częstochową, a  w bitwie pod Oliwą staliśmy za sterem i podnosiliśmy żagiel.


Po takiej lekcji historii udaliśmy się na Plac Matejki by w zadumie zapalić znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Nauka historii przez zabawę okazała się efektywna i taka forma obchodów rocznicy Odzyskania Niepodległości bardzo nam się podobała.

 

 


Rowerowy Rajd Niepodległości

Obchody zainaugurowaliśmy Rowerowym Rajdem Niepodległości, który odbył się na początku października 2017 r.

 

Podczas całego roku szkolnego odbywają się wycieczki do miejsc związanych z krakowskim szlakiem niepodległości, do muzeów na wystawy tematyczne. Realizowane są również lekcje wychowawcze , na których szczególnie poznajemy bohaterów- Tadeusza Kościuszkę i Józefa Piłsudskiego.

 

 

Już dziś przygotowujemy się wraz ze szkołami, które odpowiedziały na nasze zaproszenie do konkursu historycznego pt.”Polskie drogi, czyli Kościuszko i Piłsudski bez tajemnic”.

Finał nastąpi 7 lutego 2018r., życzymy wszystkim drużynom dużo sukcesów!

 

 

 

 

 

 7 lutego odbył się zapowiadany finał międzyszkolnego konkursu historycznego dla klas siódmych szkół podstawwowych. Nasze zaproszenie przyjęła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 98 i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 144.

Konkursowe jury oceniało wiedzę uczniów w kilku kategoriach. Był więc quiz dotyczący życiorysu obu bohaterów, rozpoznawanie obrazów związanych z tą tematyką. Ćwiczyliśmy również słuch muzyczny- drużyny odgadywały melodię i tekst piosenek patriotycznych. Najtrudniejszym zadaniem okazały się jednak pułapki historyczne, gdzie należało wychwycić błędy zamieszczone w tekście..

Ostatecznie po zaciętej i wyrównanej walce najlepsze okazały się drużyny:

I miejsce- drużyna z klasy 7b SP nr 105

II miejsce- drużyna z klasy 7a SP nr 105

III miejsce-drużyna z klasy 7 SP nr 98

 

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom GRATULUJEMY!

Mamy nadzieję, że oprócz wiedzy zdobytej podczas przygotowań pozostanie w Waszej pamięci przekonanie o ważności postaci Kościuszki i Piłsudskiego w historii naszego państwa.