KLUB EUROPEJSKI "MŁODA EUROPA"

Cele Klubu
Spotkania

Klub Europejski "Młoda Europa" powstał w 2003 r. Od początku istnienia opiekunami Klubu są nauczyciele historii Elżbieta Jagielło i Ryszard Kułaga.

W naszych progach działało już około 80 uczniów.
Celem działalności KE jest szeroko pojęta edukacja europejska. Podczas cotygodniowych spotkań poznajemy historię, tradycje i kulturę wybranych krajów Europy (i nie tylko). Przez lata działalności zorganizowaliśmy kilkanaście Dni Europejskich dla społeczności szkolnej, w czasie których dzieliliśmy się zdobytą wiedzą.

Od 2006 r. trwa również współpraca z zaprzyjaznionymi szkołami w Norwegii (Haugenstua Skole) oraz dwoma szkołami litewskimi(polska szkoła w Butrymańcach i litewska szkoła w Raseiniu). Realizowaliśmy wspólnie kilka projektów, organizowaliśmy wymianę międzynarodową. Ostatni wspólny projekt dotyczył wymiany międzykulturowej pomiędzy narodami Polski i Litwy.
"Młoda Europa" współpracuje również z asystentami językowymi, którzy goszczą w naszej szkole. Do tej pory spotykaliśmy już asystentów z Włoch, Brazylii, a ostatnio z Rosji.

Jednym z ostatnich realizowanych projektów międzynarodowych był program „Dance with me.”

Muzyka i taniec łączą ludzi, dlatego dla uczniów naszej szkoły oraz ich rówieśników z Czech, Słowacji, Grecji, Turcji, Hiszpanii i Portugalii była to wspaniała przygoda. Poznawaliśmy tańce tradycyjne i współczesne. Tworzyliśmy wspólne układy choreograficzne, a przede wszystkim mieliśmy okazję zwiedzić piękne miejsca, zawiązać długotrwałe przyjaźnie i przeżyć mnóstwo pięknych chwil.

ZAJĘCIA w latach 2018 - 2020

Młoda Europa ciągle podróżuje po świecie. Europa jest już za blisko!

Od czasu do czasu ciągnie nas do dalekich miejsc. Dlatego nie dziwcie się, że zapuszczamy się do odległych krajów. Niektóre z nich mogą się powtórzyć- wszak nasi uczniowie kończą szkołę, a na ich miejsce pojawiają się nowi PODRÓŻNICY. Tak więc ostatnio byliśmy między innymi w następujących miejscach….

TURCJA

Turcja zachwycić może wieloma miejscami- od pięknej Kapadocji do Stambułu, miasta trzech kultur.

Poznaliśmy historię derwiszów, latających dywanów, oka Fatimy, gór Taurus i wszelkich odcieni dawnej i współczesnej Turcji. W naszej kuchni królował zaś KEBAB!

GRECJA

Grecja - kraj suchy i gorący,

To kraj z ciekawej historii - słynący,

Najstarsze centrum europejskiej kultury - wiemy,

Wiemy też, że jej stolicą są Ateny.

Otaczają Grecję cztery morza - wcale nie wąskie,

Egejskie, Kreteńskie, Śródziemne i Jońskie.

W skład Grecji wchodzi 1400 wysp,

a Olimp to tam najwyższy szczyt.

FRANCJA

Francja to podobno serce kulturalne Europy. Stąd nasze zainteresowanie modą, urodą, muzyką i cudownym językiem francuskim. Odpowiada nam klimat z filmów „Allo,allo”

i historia trzech muszkieterów. Pamiętajmy, że Francja to stolica winorośli, piękne Lazurowe Wybrzeże, Prowansja i dolina zamków nad Loarą.

WIELKA BRYTANIA

Wydawało się nam, że wszystko wiemy o tym wspaniałym kraju, ale w podróży okazało się, że Walia, Anglia i Szkocja skrywają wiele mało znanych tajemnic. Czy udało nam się odkryć je wszystkie?

STANY ZJEDNOCZONE

To dopiero była wyprawa!

Dwa miesiące spotkań, rozmów,quizów i zadań związanych z tym INTERESUJĄCYM krajem. „Bitwa na stany”, tygiel kulturalny, ciekawe miejsca, magia Hollywood a nawet tajemnica Roswell…A na koniec słodka wyprawa do Pancakes House!

JAPONIA

Ponieważ w Młodej Europie są specjaliści od Japonii, nie mogliśmy nie wstąpić do Kraju Kwitnącej Wiśni. Tu wszystko jest ciekawe – zupełnie inna kultura,tradycja ,mentalność mieszkańców wywodząca się od czasów samurajów. Szkoda, że to tak daleko! Za to sushi smakowało wszystkim…

BELGIA

Belgia jest mało znanym w Polsce krajem. Dzięki naszej podróży mogliśmy przekonać się dlaczego Flandria rywalizuje z Walonią, dowiedzieć skąd pochodzą frytki, z czego słynie Antwerpia i kim jest Manneken pis.

A w naszej klubowej rywalizacji nieznacznie Flandria górą!

ROK SZKOLNY 2017/2018

I po raz kolejny witamy w Klubie Europejskim ! Tym razem do naszej ekipy dołączyli uczniowie klasy 7b.

Nowy rok szkolny zabiera nas w nową podróż- zwiedzać będziemy obie Ameryki- Północną i Południową.

A zaczynamy od….BRAZYLII!

Czego dowiedzieliśmy się o niej?

To kraj Amazonki, Isaury,Rio de Janeiro, samby,trzciny cukrowej, kapoeiry i wielu innych ciekawych rzeczy.
A na podsumowanie zgodnie z tradycją wybraliśmy się podegustować brazylijskie smaki do restauracji Carioca Resto Bar.

KANADA

Drugim w kolejności omawianym przez nas państwem jest piękna Kanada.
Tym razem dowiedzieliśmy się czym jest potaż, poznaliśmy tajemnice kanadyjskich prowincji, podziwialiśmy piękne widoki, faunę i florę. Śpiewaliśmy „Hallelujah” Leonarda Cohena. Pisaliśmy listy do Świętego Mikołaja.
Mamy nadzieję, że niedługo uda nam się poszusować na lodowisku….

ROK SZKOLNY 2016/2017

Co nowego w nowym roku szkolnym? Zmiany, zmiany, zmiany... Przede wszystkim nastąpiły duże roszady w składzie Młodej Europy. Do "starej gwardii" dołączyli młodsi koledzy. A oto skład naszej drużyny : Julia, Kuba i Ola (3c), Gosia, Maks, Sebastian i Szymon (2b), Kasia, Martyna, Piotrek, Staś , Kamil (1b).

Nowa ekipa rozpoczęła spotkania od Wielkiej Niespodzianki, czyli Poszukiwania Prosiaka. Jest to zwierzę - jak wszyscy wiemy ze Stumilowego Lasu - które jest Honorowym Prosiakiem Klubu Europejskiego. Szczęśliwym znalazcom Prosiaka gratulujemy pomysłowości i spostrzegawczości.

Zmiany dotyczą też tegorocznej tematyki klubowej. Otóż po latach europejskich wypraw postanowiliśmy wyruszyć w podróż po... Azji. Tam nas jeszcze nie było . A oto kilka migawek z podróży.

GRUZJA
budowaliśmy czołg dla Grigorija, czterech pancernych i psa
poznawaliśmy gruziński alfabet
degustowaliśmy pyyyszne jedzenie