KLUB EUROPEJSKI "MŁODA EUROPA"

Cele Klubu
Spotkania

 

Klub Europejski "Młoda Europa" powstał w 2003 r. Od początku istnienia opiekunami Klubu są nauczyciele historii Elżbieta Jagielło i Ryszard Kułaga.

W naszych progach działało już około 80 uczniów.
Celem działalności KE jest szeroko pojęta edukacja europejska. Podczas cotygodniowych spotkań poznajemy historię, tradycje i kulturę wybranych krajów Europy (i nie tylko). Przez lata działalności zorganizowaliśmy kilkanaście Dni Europejskich dla społeczności szkolnej, w czasie których dzieliliśmy się zdobytą wiedzą.

 

 

Od 2006 r. trwa również współpraca z zaprzyjaznionymi szkołami w Norwegii (Haugenstua Skole) oraz dwoma szkołami litewskimi(polska szkoła w Butrymańcach i litewska szkoła w Raseiniu). Realizowaliśmy wspólnie kilka projektów, organizowaliśmy wymianę międzynarodową. Ostatni wspólny projekt dotyczył wymiany międzykulturowej pomiędzy narodami Polski i Litwy.
"Młoda Europa" współpracuje również z asystentami językowymi, którzy goszczą w naszej szkole. Do tej pory spotykaliśmy już asystentów z Włoch, Brazylii, a ostatnio z Rosji.

 ROK SZKOLNY 2017/2018

I po raz kolejny witamy w Klubie Europejskim ! Tym razem do naszej ekipy dołączyli uczniowie klasy 7b.

Nowy rok szkolny zabiera nas w nową podróż- zwiedzać będziemy obie Ameryki- Północną i Południową.

A zaczynamy od….BRAZYLII!
 
Czego dowiedzieliśmy się o niej?

To kraj Amazonki, Isaury,Rio de Janeiro, samby,trzciny cukrowej, kapoeiry i wielu innych ciekawych rzeczy.
A na podsumowanie zgodnie z tradycją wybraliśmy się podegustować brazylijskie smaki do restauracji Carioca Resto Bar.

 

 

 

 

 

KANADA

Drugim w kolejności omawianym przez nas państwem jest piękna Kanada.  
Tym razem dowiedzieliśmy się czym jest potaż, poznaliśmy tajemnice kanadyjskich prowincji, podziwialiśmy piękne widoki, faunę i florę. Śpiewaliśmy „Hallelujah” Leonarda Cohena. Pisaliśmy listy do Świętego Mikołaja.
Mamy nadzieję, że niedługo uda nam się poszusować na lodowisku….

 

 

 


ROK SZKOLNY 2016/2017

Co nowego w nowym roku szkolnym? Zmiany, zmiany, zmiany... Przede wszystkim nastąpiły duże roszady w składzie Młodej Europy. Do "starej gwardii" dołączyli młodsi koledzy. A oto skład naszej drużyny : Julia, Kuba i Ola (3c), Gosia, Maks, Sebastian i Szymon (2b), Kasia, Martyna, Piotrek, Staś , Kamil (1b).

Nowa ekipa rozpoczęła spotkania od Wielkiej Niespodzianki, czyli Poszukiwania Prosiaka. Jest to zwierzę - jak wszyscy wiemy ze Stumilowego Lasu - które jest Honorowym Prosiakiem Klubu Europejskiego. Szczęśliwym znalazcom Prosiaka gratulujemy pomysłowości i spostrzegawczości.
    

Zmiany dotyczą też tegorocznej tematyki klubowej. Otóż po latach europejskich wypraw postanowiliśmy wyruszyć w podróż po... Azji. Tam nas jeszcze nie było . A oto kilka migawek z podróży.
    

 

 

 

 

GRUZJA
budowaliśmy czołg dla Grigorija, czterech pancernych i psa
poznawaliśmy gruziński alfabet
degustowaliśmy pyyyszne jedzenie


 

 

CHINY
czerpaliśmy papier, czyli starożytny chiński wynalazek
uczyliśmy się chińskiej kaligrafii
dowiedzieliśmy się, kto jest Wężem, Koniem czy Tygrysem
rozegraliśmy Wielki Turniej Chińczyka (na zdjęciu przedstawiamy trzech zwycięzców)
oczywiście degustowaliśmy pyyyszne jedzonko

A teraz kierunek INDIE !