PROJEKT "SENIOR- JUNIOR"

 MOJE ŻYCIE – MOJA PASJA
 „Trzeba mieć pasję! … przetrwa ten, kto stworzył swój świat”     


Mając na uwadze znaczenie realizowania siebie poprzez działanie obfitujące w radość bez względu na wiek nasi juniorzy z kl. VIIb wraz z nauczycielami A. Rumińską-Szalską i S. K. Szumal zorganizowali biesiadę pokoleń poświęconą pasjom juniorów i seniorów. Spotkanie odbyło się w ramach konkursu: BYĆ SOBĄ- MOJE ŻYCIE- MOJA PASJA. zorganizowanym przez Pełnomocnika Prezydenta MK ds. Polityki Senioralnej dr A. Okońską-Walkowicz we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw  Społecznych w Krakowie. W części inauguracyjnej uczniowie omówili zdrowotne aspekty posiadania pasji oraz zaprezentowali filmy dotyczące zainteresowań osób w wieku starszym. W ciekawej formie ukazali swoje zamiłowania, które chcieliby rozwijać w przyszłości (dogoterapia, aktorstwo, konstrukcja robotów (w tym obronnych), wspomagających osoby starsze, gimnastyka artystyczna, itp.). Nasi seniorzy przygotowali bogaty asortyment związany ze swoimi pasjami, który komponował z barwnością ich opowieści w kontekście biografii życia. Wśród zamiłowań seniorów było: samodzielne wykonywanie zegarów, kolekcjonowanie znaczków i kopert, rękodzieło, czytanie książek, turystyka i sport, muzyka, wykonywanie ozdób w tym okolicznościowych, itp. Juniorzy zadawali pytania gościom, a podawane odpowiedzi rodziły kolejne motywacje do głębszego poznania korzeni zamiłowań seniorów. Uczniowie byli ciekawi inspiracji seniorów do wyboru ich hobby, latami poświęconymi swoim zamiłowaniom, znaczeniem pasji w ich życiu i osobom, którym chcieliby zaszczepić swoje życiowe zainteresowania. Drobny upominek dla seniorów miał na celu rozwijać i podtrzymywać ich zapał do twórczych działań niosących radość z realizacji marzeń.
Wzajemność wymiany doświadczeń podczas wspólnych biesiad, umacnia w pozytywnych więziach naszą społeczną, lokalną rodzinę pokoleń.

 


OJCZYZNA OCZAMI POKOLEŃ

W listopadowy wieczór uczniowie naszej szkoły podczas "Rodzinnej Biesiady" seniorów i juniorów w muzyczno- teatralnym montażu z okazji Swięta Odzyskania Niepodległości zaprezentowali ciężki historycznie los Pacjentki- Polski.
Sto lat z życia naszego kraju ukazane zostało na tle wydarzeń politycznych w oparciu o historyczny elektrokardiogram badania EKG. Musimy pamiętać, że Serce naszej Ojczyzny bije w rytmie naszych czynów i myśli. Młode pokolenie powinno stać się lekarzem obolałego kraju i służyć prostą receptą: GODNYM ŻYCIEM I MORALNA, OBYWATELSKA POSTAWA. Wypisać ją jest łatwo, realizować skutecznie trudniej...

Chylimy czoło przed starszym pokoleniem naszych przodków, którzy byli świadkami cierpień i poniżenia naszego kraju. Z drugiej strony stali się żywymi kartami krwawej i bolesnej historii. Jak zapiszą się kolejne stronice ojczyznianej księgi prawdy, zależy od każdego z nas.
Spotkania dla seniorów odbywają się w ramach autorskiego projektu Katharsis Katechezo! S. Kazimiery Szumal i Aldony Rumińskiej-Szalskiej w duchu łączności pokoleń, nauki bycia i współtworzenia siebie w relacji z innymi


USMIECH I KREMÓWKA PAPIESKA DLA SENIORÓW

Inaugurację tegorocznych wydarzeń w duchu jedności pokoleń otworzyło spotkanie poświęcone nauce radości życia według Wielkiego Nauczyciela Jana Pawła II. Spotkanie odbyło się w parafii na os. Szklane Domy dn. 20 X br. w ramach autorskiego projektu: Katharsis Katechezo! nauczycieli Aldony Rumińskiej- Szalskiej i S. Kazimiery Szumal. Uczniowie w teatralnej i symbolicznej ekspresji zaprezentowali najważniejsze fakty z życia Ojca świętego połączone z anegdotami. Seniorzy uczestniczyli w Loterii Uśmiechu Jana Pawła II. Zapoznano gości z ciekawostkami z życia Ojca świętego.

 

 

 

 


DODAJMY ZDROWIA DOBREGO DO WIEKU KAŻDEGO

17 marca aula św. Benedykta w kościele na os. Szklane Domy, otworzyła swe progi dla uczniów ZSOI nr 5 oraz seniorów z Nowej Huty. Uczniowie pod opieką nauczycieli (Aldona Rumińska, S. Kazimiera Szumal, Agata Wróbel) w sposób artystyczny, kreatywny i warsztatowy głosili hasła: Eko-lorowo i zdrowo! Stawiano nie tylko na oczywiste kwestie zdrowego odżywiania, rozsądnego kupowania artykułów żywnościowych, zachowania bezpieczeństwa w kuchni oraz savoir vivre przy stole, ale także na kreatywne sposoby związane z niemarnowaniem żywności i wykorzystaniem resztek jedzenia w celach kosmetycznych i ozdobnych. Nasi goście degustowali wykonane przez uczniów smakołyki min.: owocowe risotto, warzywne kanapki, sałatki owocowo - miodowe, odżywczą owsiankę i jogurty ze świeżych owoców. Można było podziwiać tajlandzką sztukę carvingu- rzezb w warzywach i owocach wykonanych przez uczniów ZSG nr 1. Przedsięwzięcie było odpowiedzią na zadanie ogólnopolskiego konkursu w ramach 7 edycji programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo".


SPOTKANIE JUNIORÓW I SENIORÓW

Kim jest państwo Ho? Dlaczego w pewnym miasteczku nie wolno się uśmiechać, bawić, śpiewać, tańczyć? Dlaczego dopiero interwencja policyjnego mikołaja za sprawą zwierciadeł przełamała skostniałe zasady rządów burmistrzów? O tym mogliśmy się dowiedzieć m.in. podczas spotkania junioralno - senioralnego 16 grudnia br. organizowanego w świetlicy parafialnej na os. Szklane Domy.
Uczniowie naszej szkoły pod opieką S. Kazimiery i nauczyciela Aldony Rumińskiej - Szalskiej w towarzystwie O. Augustyna w teatralno - muzycznym montażu ukazali siłę dobra i niegasnącej w niej prawdy Bożej Ewangelii. Wymownym symbolem było Zwierciadło (a wcześniej lizak policyjny naszego mikołaja- seniora), które wyrażało odwagę do patrzenia sobie w twarz - w oblicze czystego sumienia. Jednym z upominków dla seniorów stało się właśnie lusterko rozdawane wraz z innymi niespodziankami przez mikołaja. Seniorzy uczestniczyli w świątecznych quizach, loteriach, łańcuchach przesłań, prezentacjach anegdot zakończonych tradycyjnym morałem: siły uczciwości i świętości nie na pokaz.


PRL-OWSKIE WOJAŻE Z SENIORAMI

18 XI wspólnie z zespołem uczniów z klasy Vb oraz kl. IIc gimnazjum zorganizowaliśmy kolejne spotkanie senioralne.
Odbyły się warsztaty literackie w formie grupowych ekspresji twórczych w oparciu o szkolne elementarze z okresu PRL-u oraz quiz związany z programami TV oraz przebojami muzycznymi omawianych czasów. Miało miejsce również spotkanie z twórczością Edwarda Lutczyna połączone ze zmaganiami plastycznymi seniorów oraz uczniów.
Z okazji Dnia Seniora (20 XI) jedną z niespodzianek była projekcja filmu: "Łańcuch dobra" stworzonego przez uczniów. Była to niespodzianka dla naszych gości, gdyż jednym z aktorów był nasz senior!

 

 

 


KOMPUTEROWE NIEZWYKŁOSCI DLA SENIORÓW

Dnia 15 X br. razem z nauczycielem informatyki p. Anną Muzyczką - Szubą zorganizowałyśmy komputerowo - warsztatowe spotkanie dla Seniorów Szkolnego Klubu "Trampek". Zespół projektowy stanowili uczniowie kl. V B oraz kl. II C. Spotkanie otworzyli piątoklasiści prezentując humory, przysłowia i podchwytliwe zagadki informatyczne. Razem z naszymi Seniorami odbyliśmy wirtualny spacer etapami rozwoju komputeryzacji.

 

 

 

 

 


I OGÓLNOSZKOLNA KONFERENCJA: "ABY SENIOR I JUNIOR BRZMIAŁO DUMNIE W NOWEJ- HUCIE" 

Uwieńczeniem tegorocznego działania projektowego: "Aby Senior brzmiało dumnie" była konferencja zorganizowana w ZSOI nr 5 dnia 22 czerwca z inicjatywy Dyrekcji szkoły oraz koordynatora projektu Aldony Rumińskiej- Szalskiej.

Grono zaproszonych Gości stanowili Seniorzy uczestniczący w projekcie, zespół projektowy kl. Ic gimnazjum, reprezentacja uczniów kl. IVb oraz przedstawiciele władz i instytucji wspomagających aktywizację osób starszych.