Wolontariat

Nasze akcje
Cele działalności
15- lecie Szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza "Podaj dłoń"

Akcja "Pola nadziei" - 29.05.2022

Wolontariusze (uczniowie, nauczyciele) szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza "Podaj dłoń" spisali się na medal podczas akcji "Pola Nadziei" organizowanej na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie! Zgromadzili:
* 639,03 zł w kweście podczas kwietniowych zebrań rodziców;
* 5492,27 zł - podczas całodziennej kwesty w dniu 29 maja 2022 r. w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Ludźmierska (os. Teatralne)
W imieniu pensjonariuszy i pracowników hospicjum dziękujemy Rodzicom, Pracownikom naszej szkoły i wszystkim Darczyńcom za hojność, a wspaniałym Wolontariuszom za zaangażowanie w pracę charytatywną

 

 

 

 


 

Zbiórka Żywności - 2.04.2022

2 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wielkanocnej Zbiórce Żywności organizowanej przez Bank Żywności.  Nasi wolontariusze kwestowali w Biedronce na os. Na Stoku-  rozdawali ulotki informujące o akcji oraz przyjmowali żywność, którą okoliczni mieszkańcy bardzo chętnie ofiarowali. Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy!  

 

 

 

 

 

 


Akcja „Zakręceni na innych”

W związku z akcją „Sprzątanie Świata”, która od lat realizowana jest w różnych formach w naszej szkole, pragniemy poinformować, że Klub Młodego Wolontariusza „Podaj dłoń” był organizatorem „Klasowego Konkursu Zakrętkowego”. W ramach akcji „Zakręceni na innych” uczniowie naszej szkoły w zebrali i przekazali do Hospicjum św. Łazarza 315,6 kg zakrętek. Pierwsze miejsce w „Konkursie Zakrętkowym”  zdobyli uczniowie kl. 3 B (49,4 kg). Gratulujemy!

Przypominamy, że zbiórka zakrętek w naszej szkole trwa cały rok szkolny. Obecnie zebrane zakrętki przekażemy rodzicom ucznia z naszej szkoły, którzy zwrócili się o taką formę pomocy dla swojego młodszego dziecka. Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, pracownikom i sojusznikom szkoły za zaangażowanie! Liczymy na Waszą nieustającą aktywność w podejmowaniu działań charytatywnych.

Organizatorki konkursu: mgr Katarzyna Chodań i mgr Danuta Repetowska.

 


Wielka Zbiórka Książek

W ramach współpracy z Fundacją Zaczytani.org szkolny Klub Młodego Wolontariusza „Podaj dłoń” ponownie włączył się do zorganizowania w naszej szkole punktu zbiórki książek. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za zaangażowanie w akcję „Wielka Zbiórka Książek”. W tym roku przekazaliśmy 179 książek, które wzbogacą biblioteki dla dzieci i dorosłych w placówkach medycznych i socjalnych.Już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznej akcji.

Koordynator szkolnego Klubu Młodego Wolontariusza „Podaj dłoń”: mgr Danuta Repetowska

 

 

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Od wielu lat nasza szkoła bierze udział w akcji WOŚP-u. Społeczność szkolna przygotowuje się do udziału w tym  wydarzeniu przez kilka tygodni zbierając fanty. W dniach poprzedzających finał WOŚP w szkole zorganizowana została loteria fantowa.

W czasie wielkiego finału nasze stoisko loterii fantowej cieszy się dużym zainteresowaniem.Podziękowania za pomoc, zaangażowanie i udział należą się całej społeczności szkoły,dyrekcji,nauczycielom, rodzicom a przede wszystkim uczniom i absolwentom. Opiekunami jak co roku byli : Agnieszka Brodzik, Beata Kwiecień- Byczek, Iwona Cichecka-Jusińska, Agata Żontołw. 

Do skarbonki WOŚP zebraliśmy 3106 zł.

 


Finał akcji "Gwiazdka dla zwierzaka"

Kolejny raz społeczność naszej szkoły włączyła się w akcję charytatywną GWIAZDKA DLA ZWIERZAKA. Zbieraliśmy najpotrzebniejsze rzeczy dla schroniska dla zwierząt. Udało nam się zebrać ok. 57 kg karmy oraz koce, ręczniki, poduszki, zabawki dla psów i kotów.
Bardzo serdecznie dziękujemy!

mgr Katarzyna Byrska-Górka, mgr Aleksander Czekaj


„Rodzinka – rodzince”

 

„Rodzinka – rodzince” jest szkolną akcją mającą na celu pomoc wybranym dzieciom i ich rodzinom. W tym roku prezenty świąteczne otrzymało 5. uczniów naszej szkoły. Dziękuję wszystkim sponsorom, którzy wsparli naszą akcję.

 

mgr Danuta Repetowska – koordynator Klubu Młodego Wolontariusza „Podaj dłoń”.


Świąteczna Zbiórka Żywności

W dniach: 30.11. 2018 (piątek) oraz 1.12. 2018 (sobota) wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w Świątecznej Zbiórce Żywności. Akcja przebiegła w miłej atmosferze. Dziękuję wszystkim wolontariuszom, szczególnie tym najmłodszym, którzy po raz pierwszy zaangażowali się w zbiórkę dla Banku Żywności. Kosze mieliśmy pełne! Klientom marketu "Biedronka", os. Na Stoku 53 bardzo dziękujemy za okazane serce i hojne dary!

Bank Żywności w Krakowie przekazuje zebrane dary do ORGANIZACJI CHARYTATYWNYCH I INSTYTUCJI, KTÓRE ZAJMUJĄ SIĘ DOŻYWIANIEM OSÓB POTRZEBUJĄCYCH, UBOGICH I BEZDOMNYCH. Żywność trafia na ich świąteczne stoły.

mgr Danuta Repetowska - koordynator Klubu Młodego Wolontariusza "Podaj dłoń". 


ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ - 21 listopada 2018

            Hallo World Day to święto wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych. Powstało z inicjatywy braci Briana i Michaela McCormacków, którzy w 1973 roku zaprotestowali przeciwko konfliktowi zbrojnemu pomiędzy Egiptem a Izraelem. Jego idea do dziś jest niezmienna – bądźmy dla siebie życzliwi, rozwiązujmy problemy w sposób pokojowy, a nie siłowy.

            Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W przeddzień tego święta wolontariusze rozwiesili w całej szkole liczne aforyzmy, złote myśli, hasła związane z życzliwością, pomaganiem i miłymi słowami, jakże ważnymi w życiu codziennym.

W środę, 21 XI, najmłodsi wolontariusze już przy wejściu do szkoły obdarowywali wchodzących  uczniów, rodziców i pracowników szkoły słodkim cukierkiem i losem z miłym słowem. W każdej klasie odbyły się zajęcia na ten temat oraz wybrano uczniów, którzy otrzymali tytuł „Życzliwy Uczeń”.   

            Bardzo serdecznie dziękujemy pani Kasi P., pani Joasi Sz. oraz  Dominice Sz.(kl. 8 c) za słodkości i pyszne placki!

mgr Danuta Repetowska – koordynator Klubu Młodego Wolontariusza „Podaj dłoń”.


Zbiórka u Maleńczuka

W sobotę, 30 września 2018 r. na nowohuckim Placu Centralnym przy Al. Róż, odbył się plenerowy koncert: „Maleńczuk gra Młynarskiego”. Podczas tego wydarzenia uczniowie - wolontariusze naszej szkoły wraz z nauczycielami brali udział w zbiórce pieniędzy na Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.  Cała akcja przebiegała za zgodą rodziców,  od godziny 18 do 21 Uniwersalnego Czasu Europejskiego. Wszystkie datki od chętnych ludzi oczywiście trafiły do hospicjum, które w jakimś stopniu wspomogą leczenie ludzi terminalnie chorych.

 

 

 


 

"Zakręceni na innych"
 
W związku z jubileuszową 25. akcją „Sprzątanie Świata - Polska”, która w  roku szk. 2018/2019 przebiega pod hasłem „”AKCJA – SEGREGACJA”,  kontynuujemy działania szkolnego wolontariatu „Zakręceni na innych”. Dnia 10 października zaczęliśmy ważyć zakrętki, które przynieśli uczniowie w ramach współzawodnictwa klas. Liczby, które były zapisywane w kilogramach przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Do zwożenia plastikowych zakrętek potrzebna była pomoc wózka, lecz nawet z nim była to ciężka praca, ale sprawiała wiele satysfakcji, no i nie trzeba było wydawać pieniędzy na siłownię.
Zgromadzone zakrętki  zostaną zawiezione do Hospicjum św. Łazarza.
Przypominam, że zakrętki zbieramy cały rok. Kolejna partia zakrętek trafi do Środowiskowego Domu Samopomocy Krajowego Towarzystwa Autyzmu. Liczymy na dużą aktywność uczniów i ich rodzin oraz pracowników naszej szkoły.
Piotr Koleszka - SU, wolontariusz  Klubu Młodego Wolontariusza "Podaj dłoń".
 

 


 

Wielka Zbiórka Książek

 


Żonkilowy tramwaj znowu ruszył w trasę, a my razem z nim!

10 maja 2018r wolontariusze naszej szkoły wzięli udział w akcji na rzecz Hospicjum św. Łazarza.
Akcja polegała na zachęcaniu pasażerów specjalnego tramwaju nr 8, by przekazywali datki na Hospicjum, zamiast kasować bilety. Zainteresowanie pasażerów było duże, a jeden z naszych wolontariuszy odkrył w sobie miłość do tramwajów i postanowił zapisać się do  technikum komunikacyjnego.

 

 

 

 

 

 


Pola Nadziei – jesteśmy sobie potrzebni

XXI edycja kampanii społecznej „Pola Nadziei” trwa w tym roku od 11 marca do 27 maja
i przebiega pod Patronatem Honorowym JE Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.
Nasz szkolny Klub Młodego Wolontariusza „Podaj dłoń” będzie działał w żonkilowych kwestach, konkursach oraz imprezach plenerowych organizowanych na rzecz terminalnie chorych, będących pod opieką Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.    
11 marca 2018 r., w pierwszą naprawdę słoneczną niedzielę tego roku,  wolontariusze naszej szkoły: uczniowie oraz nauczyciele wraz z rodzinami zbierali datki przed kościołem Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Ludźmierska (os. Teatralne).
Naszą akcję odwiedziła ekipa TVP realizująca materiał do Kroniki Krakowskiej. Podczas całodniowej kwesty udało nam się zebrać 3402 zł i 10 gr.
Dziękujemy parafianom za hojność, a wolontariuszom za zaangażowanie.


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

 

Dnia 14 stycznia 2018 roku wolontariusze z naszej szkoły włączyli się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na loterii zorganizowanej w szkole i w NCK zebraliśmy 3611 zł.

 

 

 

 


 Wolontariusze "odkręceni dla innych"

 

 

Szerząc ideę recyklingu niesiemy pomoc chorym i niepełnosprawnym.
Przez cały rok trwa zbiórka plastikowych zakrętek, które systematycznie przekazujemy do świetlicy środowiskowej Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Krakowie, al. Grottgera 3 oraz „Hospicjum św. Łazarza”, ul. Fatimska17.
Zakrętki można przynosić do naszej szkoły lub bezpośrednio do powyższych placówek.

 


Tak niewiele trzeba, by pomóc innym. Tylko dzięki zaangażowaniu każdego z nas osoby chore mogą mieć lepsze życie.

 

 


Gwiazdka dla zwierzaka:

Zakończyliśmy  akcję „Gwiazdka dla zwierzaka”. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji charytatywnej. Uczniowie naszej szkoły zebrali 83 kilogramy karmy dla psów i kotów! Ponadto koce, akcesoria i zabawki dla zwierząt.

Wszystkie dary zostały dostarczone do do Schroniska  dla bezdomnych zwierząt w Krakowie przy ul. Rybnej 3.

 

 


Zbiórki żywności: http://www.sp105.edu.pl/uploads/editor/4183a1b8d6d82224d529fe58cd2f17360f163557.jpg


Klub Młodego Wolontariusza "Podaj Dłoń" zainicjował działalność w roku szk. 2017/2018 udziałem w ogólnopolskiej akcji "Podziel się dobrym posiłkiem" organizowanej przez Bank Żywności.

W dniach 29 - 30 września (piątek, sobota) wolontariusze zbierali żywność w sklepie Biedronka, znajdującym się na os. Na Stoku 53. Tym razem gromadziliśmy żywność dla dzieci. Jak zwykle wolontariusze z naszej szkoły wykazali się dużš kulturą osobistą i aktywnością w angażowaniu klientów sklepu do kupienia produktów przeznaczonych dla dzieci i wrzucenia ich do wózka oznakowanego plakatami akcji.

Dziękuję wolontariuszom – uczniom: Martynie Kołcz, Adrianowi Cieślikowi, Stanisławowi Sroce (z kl. II b gimnazjum), Dagmarze Masiuda, Dominice Szoturmie (z kl. VII b) oraz wolontariuszom - nauczycielom: mgr Annie Zjawiony i mgr Iwonie Cicheckiej - Jusińskiej.
Koordynator: mgr Danuta Repetowska


Wielkanocna Zbiórka Żywności i kwesty na rzecz Hospicjum św. Łazarza:


Wielkanocna Zbiórka Żywności organizowana przez wszystkie Banki Żywności w Polsce oraz kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie w tym roku odbyły się w jednym terminie 11, 12, 13 marca (piątek, sobota, niedziela).
Tak więc nasi wolontariusze dwoili się i troili, by wszystkie stanowiska w sklepie Biedronka Na Stoku oraz przed kościołem na os. Teatralnym ( Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa) były obstawione. Mimo początkowych obaw wszystko świetnie się poukładało. Kwestowali uczniowie, absolwenci, nauczyciele i ich dzieci, emeryci - jednym słowem "wszystkie ręce na pokład".

 

 

 

 

 


Adopcja na odleglość:

Salezjański Oœrodek Misyjny- grupowa adopcja na odległość szansą dla wielu!

W wielu krajach Trzeciego Swiata zdobywanie wiedzy jest przywilejem najbogatszych. Nie ma tam obowiązku uczęszczania do szkoły, a dzieci pozostawione są same sobie. Salezjański Oœrodek Misyjny proponuje program pomocy w kształceniu ubogich i skrzywdzonych młodych ludzi z krajów misyjnych. Grupowa "Adopcja na odległość" skierowana jest do ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pokryć koszty nauki dzieci i młodzieży. Główny cel programu to edukacja. Nasz Klub Wolontariusza również bierze udział w adopcji na odległość. Przez pierwsze lata wspieraliśmy szkołę w wiosce BAFIA w Kamerunie. Obecnie siostra Wala, zmieniała miejsce Misji i pracuje w Pointe Noire. W związku z tym nasza pomoc w wysokości 480 zł na rok wędruje teraz do Kongo.

Gromadzenie funduszy na "Adopcję na odległość" odbywa się w różnych formach, m.in. robimy kiermasze.
Dziękujemy rodzicom za wspieranie naszej działalności.

 


 

 

Szkolny Klub Młodego Wolontariusza "Podaj dłoń" gromadzi młodych ludzi, którzy są gotowi oddać trochę swojego czasu by pomagać innym. Bierzemy udział w wielu akcjach pozyskując fundusze dla najbardziej potrzebujących. Współpracujemy z Hospicjum św. Łazarza, Fundacją św. Brata Alberta i innymi organizacjami. Po raz kolejny przystąpiliśmy do projektu "Mieć wyobraznię Miłosierdzia".

Jak zostać wolontariuszem?

Zgłoś się do pani Danuty Repetowskij lub pani Katarzyny Pelc!

Zapraszamy!

Klub młodego wolontariusza "Podaj dłoń" jest niezwykłym miejscem, które daje możliwość bezinteresownego pomagania innym, rozwijania swoich pasji, zainteresowań, a także zawiązywania prawdziwych przyjazni.Praca wolontariusza nie jest dyscypliną indywidualną, to sztafeta ludzi dobrej woli- uczniów, rodziców, dziadków, dyrekcji, nauczycieli, pracowników szkoły, sojuszników. Każdy, kto poczuł moc pomagania, ubogacił się wewnętrznie i z tym bogactwem ruszył w świat.
5 grudnia 2017 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza i 15-lecie klubu. Poprosiliśmy założycielki szkolnego wolontariatu p. Renatę Flis, p. Annę Ermel oraz Danutę Repetowską, aby podzieliły się z nami swoimi wspomnieniami sprzed 15 lat.
Na widowni zasiedli zaproszeni goście: wolontariusze nauczyciele, absolwenci, emeryci oraz osoby współpracujące z klubem "Podaj dłoń" Jurek Kujawski (Szpinak), przedstawiciele Hospicjum św. Łazarza i Banku Żywności. Galę rozpoczęła dyrektor szkoły Ewa Piaseczna - Donhöffner dzielšc się refleksjami na temat roli wolontariatu w życiu każdego człowieka. Wspomnienia założycielek okraszone były zabawnymi opowieściami z różnych akcji. Pani Danuta Repetowska przedstawiła prezentację podsumowującą 15 lat działalności klubu. Mnóstwo przedsięwzięć, zbiórki żywności, kwesty, współpraca z wieloma instytucjami, udział w projekcie "Mieć Wyobraznię Miłosierdzia" - można by je długo wyliczać. Jednak największą siłą tego przedsięwzięcia są młodzi i starsi, optymistycznie nastawieni do życia, zawsze gotowi do pracy WOLONTARIUSZE.
A przez te 15 lat współpracowało z nami ponad 300 osób!
Oni też byli bohaterami pięknego przedstawienia "Jestem wolontariuszem, jestem bohaterem", w którym pokazano działania wolontariatu i pracę nad doskonaleniem samych siebie. Ostatnim wzruszającym akordem spotkania był mini recital naszego absolwenta i wolontariusza Radka Radoszka.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami byli i zapraszamy chętnych do współpracy!