PROJEKT STARS EUROPE

Stars
Rowerowy Maj
Rok 2022/ 2023

Nasz szkoła zakwalifikowała się do udziału w projekcie STARS (Sustainable Travel Accreditation and Recognition for Schools), który realizowany jest przez Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa.

Celem projektu STARS Europe jest:
1. zmniejszenie liczby uczniów odwożonych do szkoły samochodem,
2. zwiększenie liczby uczniów przychodzšcych do szkoły na piechotę lub przyjeżdżających na rowerze,
3. dostarczenie rodzicom i uczniom informacji różnych sposobów dotarcia do szkoły,
4. poprawa bezpieczeństwa na drogach do i ze szkoły,
5. poprawa zdrowia i samopoczucia dzieci przez ruch,
6. zwiększenie dostępu do szkoły, ze szkoły i między szkołami,
7. zwiększenie niezależności dzieci pod względem transportu.

Istnieje wiele powodów, dla których warto promować w szkole zrównoważone podróżowanie, min: korzyści zdrowotne, korzyści środowiskowe, tj. ograniczenie emisji CO2, bezpieczeństwo ruchu drogowego, bezpieczne otoczenie szkoły z uspokojonym ruchem drogowym, oszczędność, niezależność dzieci.

Rowerowy Maj to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Pod koniec miesiąca wręczane będą nagrody rzeczowe dla szkoły, dla klasy i dla uczniów, którzy  systematycznie przez miesiąc maj dojeżdżali  do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach deskorolce
Szczegółowe informacje i bieżący ranking szkół i klas znajduje się na stronie https://rowerowymaj.eu/krakow/

Zapraszamy na krótką relację z tego wydarzenia: obejrzyj film.
Zapraszamy do krótkiego podsumowania Rowerowego Maja

W roku szkolnym 2022/23 kółko rowerowe prowadziło działania zachęcające uczniów do przyjeżdżania do szkoły na rowerach, hulajnogach i deskorolkach.

Proponowane były kampanie organizowane przez STARS oraz różne wycieczki rowerowe lub na hulajnogach.

Zrealizowane:

1. „Sprzątamy by podziwiać barwy jesieni”.

1. „Jesienna kinowa kampania rowerowa”

1. „Barwy jesieni - pożegnanie lata”

1. „Młodzi na rowery i hulajnogi”

1. „Jedziemy rowerem, szukamy wiosny”

1. „II- gi Nowohucki szkolny przejazd rowerowy Z JAJEM”

1. „Rowerowy maj”

1. Konkurs plastyczny „Rowerowy Maj”- świetlica szkolna

1. „Jedziemy na Kopiec Wandy”

1.  „Rowerem w stronę wakacji”

Jesienna Kinowa Kampania Rowerowa

udział wzięło 91 uczniów oraz 9 nauczycieli. Najaktywniejsi rowerzyści otrzymali indywidualne nagrody w postaci biletów do kina.

„Rowerowy Maj”

udział 164 uczniów i 20 pracowników

szkoła zajęła 12. miejsce na 21 szkół

1. miejsce – kl. IV b   - frekwencja 58,43%

2. miejsce – kl. II b    - frekwencja 47,99%

3. miejsce – kl. V a    - frekwencja 41,67%

W wycieczkach rowerowych i na hulajnogach uczestniczyli uczniowie klas 3-8. Razem ponad 50 dzieci.

Przeprowadzony został egzamin na kartę rowerową – teoretyczny i praktyczny. Uprawnienia do jazdy na rowerze udało się uzyskać 7 uczniom. Kolejna szansa na uzyskanie karty rowerowej w drugiej połowie września.