Listy z podróży

22 XI uczniowie klas 1 – 3 uczestniczyli w kolejnej lekcji muzyki  przygotowanej przez muzyków z Filharmonii Krakowskiej. Bohaterem tej lekcji był Wolfgang Amadeus Mozart  - ciekawy człowiek, wybitny kompozytor. Już jako dziecko wykazywał się niezwykłymi zdolnościami muzycznymi. Nauczył się grać na klawesynie w wieku 4 lat, w wieku 5 lat wymyślał pierwsze menuety (które zapisywał mu ojciec, bo Wolfie sam jeszcze wtedy nie pisał). W wieku 8 lat skomponował swoją pierwszą symfonię! Prawie całe dzieciństwo Wolfgang spędził jeżdżąc z ojcem po europejskich dworach i koncertując.            

Uczniowie wysłuchali najbardziej znanych kompozycji Mozarta min.: „ Marsz turecki”, fragmenty  oper „Czarodziejski flet”  oraz „Wesele Figara”  – uchodzącej za najświetniejszą operę komiczną  XVIII w. Na zakończenie muzycy zaprezentowali ostatnie dzieło kompozytora  napisane niedługo przed jego śmiercią - mszę żałobną  Requiem d-moll.                                                  

W czasie każdego muzycznego spotkania młodzi słuchacze mają także okazję lepiej poznać i dokładnie przyjrzeć się instrumentom muzycznym, na których grają muzycy. Podczas tej lekcji były to skrzypce i wiolonczela.