„Muzyczny savoir vivre”

W tym roku szkolnym nasza szkoła nawiązała współpracę z Filharmonią Krakowską.  Raz w miesiącu uczniowie klas 1-3 będą mogli spotykać się na wyjątkowych lekcjach muzyki prowadzonych przez instrumentalistów z Filharmonii. Podczas 45-minutowych zajęć, opartych o krótkie utwory, przeplatanych opowieściami o muzyce, nasi goście zaprezentują twórczość najważniejszych kompozytorów dawnych epok i wprowadzą słuchaczy w ich świat. Przedstawią również brzmienie i budowę instrumentów muzycznych. Te wyjątkowe  lekcje mają uświadomić młodym słuchaczom, że muzyka jest istotną częścią otaczającego świata i kultury. Aby ją docenić i umieć słuchać, należy ją poznać.

Każda audycja posiada swój motyw przewodni, który pozostaje w związku z charakterem prezentowanej muzyki.

Pierwsze spotkanie pod hasłem „Muzyczny savoir vivre” odbyło się 20 września. Dzieci dowiedziały się min.: jak należy zachowywać się podczas koncertu,  w jakim stroju udać się do filharmonii,  kiedy i w jaki sposób reagować na ciszę podczas koncertu.  Wysłuchały kilku utworów muzycznych granych na instrumentach smyczkowych: skrzypcach, altówce i wiolonczeli. Największe brawa zebrał motyw przewodni ze znanej bajki „Kraina lodu”.